Robotik Kodlama Eğitimi Robotik kodlama, kontrol sistemleri ve makinelerin; bilgisayar, uzay bilimleri ve elektroniğin tamamını içine alan çalışma alanına verilen addır. Mekanizmalar tasarlayarak, kontrol edilebilir olmaları için elektronik donanımların eklenmesi ve dijital olarak kontrol edilmesini içine alır. Buna ek olarak robotik malzeme mekanizmalarının belirli ortamlar dahilinde, belirli ölçütlerde çalışmalarını baz alan çalışma alanı; bilgisayar, yazılım, uzay ve havacılık, kontrol ve otomasyon, elektrik ve elektronik gibi mühendislik disiplinlerini bir araya getirmektedir.

Robotik Kodlama Eğitimi Robotik bilimi dünyada hızla ilerlemektedir. Dünya giderek dijital bir hal alırken, çocuklar ve profesyonel olarak bilim ile ilgilenmeyen kişilerin robotik sistemlerini öğrenebilmeleri ve programlamayı öğrenebilmeleri adına robotik ve kodlama eğitimleri yapılmaktadır. Robotik eğitim ilk olarak yurt dışında başlamıştır. Son yıllarda ülkemize de gelmiş ve ülkemizde de ilgi ile karşılanmıştır. Robotik eğitimi alan çocuklarda sayısal zeka olarak adlandırılan; matematik, mühendislik ve sanat dallarında ilerlemesini sağlayan analitik düşünme kabiliyeti geliştirilmektedir. Ayrıca çocuklarda erken dönemlerde mühendislik mesleğine karşı ilgi duymalarını sağlanmaktadır.

Robotik eğitimi sürecinde çocuklar motor becerilerini geliştirerek, mekanik düzenlerin çalışma prensibini keşfe çıkmaktadır. Parçaların söküp takılarak montaj yapılması için özel robotik kitler kullanılmaktadır. Bu ürünler oldukça eğitici olduğu kadar eğlenceli bir öğrenim de sunmaktadır. Çocuklar için robotik eğitim bu sayede, bir kurstan veya eğitimden çıkarak oldukça verimli bir hobiye dönüşmektedir.

Çocuklar eğitim sürecinde motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda robotların davranış biçimlerini programlamayı da öğrenmektedir. Bu şekilde algoritma mantığı çocuklarda erken yaşlarda kavranmaya başlanmaktadır. Farklı yaş grupları için farklı çalışma metotları belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin bakış açılarını genişletebilmeleri ve perspektif kazanabilmeleri için 3 boyutlu tasarım programları da eğitim içerisinde kullanılmaktadır.

Programda yapılan tasarımlar 3 boyutlu yazıcı yardımı ile üretilebilmektedir. Bu perspektif çalışmaları da çocukların doğrudan analitik düşünme kabiliyetlerini besleyen bir çalışmadır. Çocuklar bu çalışma ile matematik gibi alanlarda daha kolay anlayabilir düzeye gelmelerinin yani sıra sosyal yaşamları içerisinde de çok yönlü düşünme kabiliyetlerini kullanabilirler. Böylece sosyal ilişkilerinde de pozitif yönde etkilenmiş olurlar. Eğitim sürecinde çocuklar birçok eğlenceli kitap ile de çalışmaktadır.

Robotik Kodlama
Hemen Ara
WhatsApp Destek